BCAT Portatif Tekli jeneratör Sistemi

Yükseklik antrenmanı sportif performansın artırılması amacıyla uzun yıllardır kullanılan yöntemlerden biridir. Yüksek İrtifa-Performans ilişkisini fizyolojik olarak özetlersek; yüksek rakımda havadaki oksijen miktarı deniz seviyesine göre daha düşüktür. Vücut bu düşük oksijenli ortama uyum sağlamak üzere daha fazla eritropoietin (EPO: kan hücreleri yapımını uyaran hormon) salgılar.

B-CAT HİGH ALTİTUDE

YÜKSEK İRTİFA – DÜŞÜK OKSİJEN SEVİYESİ ODA / ÇADIR SİSTEMLERİ
(HYPOXİC SYSTEM)

Yüksek İrtifa – Performans ilişkisi
Yükseklik antrenmanı sportif performansın artırılması amacıyla uzun yıllardır kullanılan yöntemlerden biridir. Yüksek İrtifa-Performans ilişkisini fizyolojik olarak özetlersek; yüksek rakımda havadaki oksijen miktarı deniz seviyesine göre daha düşüktür. Vücut bu düşük oksijenli ortama uyum sağlamak üzere daha fazla eritropoietin (EPO: kan hücreleri yapımını uyaran hormon) salgılar. Bu hormon kandaki alyuvar sayısını, dolayısıyla belirli bir hacim kandaki oksijen miktarını artırır. Egzersiz sırasında kaslara daha fazla oksijen temini sağlanır ve yorgunluk maddesi olan laktat(laktik asit)birikimi geciktirilir.

Performans artırıcı yüksek irtifa çalışmalarının, pratik uygulamada, uygun yükseklikte kamp yeri bulmak, orada gereken süre kalabilmek, antrenman araç gereçlerini kamp yerinde bulmak veya yanında götürmek, hedef yarışmalar için bu kampları tekrarlamak ve maksimal antrenman yapamamak gibi güçlükleri nedeniyle, yakın zamanda "Yüksekte yaşa, Alçakta/Yüksekte antrenman yap" (Live High, Train Low/High) anlayışı doğmuştur. Bu uygulamalarda sporcu yüksek irtifada yaşar ve dinlenir, antrenmanı deniz seviyesinde yapar (veya tam tersi) ancak böyle bir coğrafi ortam bulmak da hiç kolay değildir.

B-CAT Yüksek İrtifa Oda /Çadır Sistemleri  
B-CAT High Altitude, yukarıda sıralanan performans yararları ve uygulama güçlüklerine çözüm olarak sporcuya "kendi dağını kendi yaratma" (Createyourownmountain) olanağı sağlayan yüksek teknoloji ve profesyonel bir simülatör sistemidir. B-CAT sistemi, antrenman veya yaşam alanlarına kurularak, istenilen yükseklikteki oksijen, karbondioksit, sıcaklık ve nem ortamını aynen yaratabilmektedir. Küçük bir odadan bir basketbol sahası veya kamp oteline kadar, istediğiniz hacme uygulayabilir, gerektiğinde taşıyabilirsiniz.

Dünya üzerindeki tüm iklimlerin simülasyonu
B-CAT’in yüksek irtifa odalarında, dünya üzerinde çeşitli yerlerde karşılaşabileceğiniz iklim ve irtifa koşullarının simülasyonunu yapmak mümkündür. Yükseklik, nem ya da sıcaklık ne olursa olsun. Tüm koşullar aslına uygun olarak titizlikle simüle edilebilmektedir. Basit dokunmatik ekranı sayesinde, Everest’e, Calgary’e, Erzurum’a veya Himalayalar’daki Kamp 1-2 üssüne gidebilirsiniz.

B-CAT High Altitude, 
- Oksijen seviyesini ayarlayarak deniz seviyesinden 5.000 metreye kadar farklı irtifa seviyelerini simüle edebilir. (0m - 5.000m)
- Nem seviyesini ayarlayarak özel fiziksel ortamları, (tropikal, çöl koşulları vs)simüle edebilir. 
- Sıcaklık seviyesini ayarlayarak aşırı sıcak/aşırı soğuk ortamları (dağ, çöl, buzul vs) simüle edebilir. (- 0C – 45C) 
- Karbondioksit seviyesini sürekli kontrol edip ayarlayarak ortamdaki fazla CO2’yi arındırır. 

Yukarıda belirtilen tüm parametreler (oksijen, nem, sıcaklık ve karbondioksit) tek bir kontrol ünitesi tarafından titizlikle kontrol edilmektedir. Kontrol ünitesi, kullanıcı dostu yazılım sayesinde, söz konusu parametreleri aynı anda birden çok odada bağımsız olarak kontrol edebilmektedir. Bu yazılım, zaman sürecinde dikkatli gözlem ve kayıt imkanı vermektedir. Her odanın kendine özgü ayarları kolayca girilmekte, düzenlenmekte ve kaydedilmektedir. 

B-CAT Yüksek İrtifa Sisteminin kullanıcılar üzerindeki yararları: 
- Performans artışı sağlar,
- Hızlı iyileşme ve toparlanma sağlar, (yaralanma ve sakatlık sonrası) 
- Metabolizmayı hızlandırır,
- Daha az ve daha geç laktik asit üretimi sağlar, daha geç yorulan kaslar yaratır, 
- Genel bünye durumunu ve dayanıklılığı arttırır,
- Mukavemeti ve kuvveti arttırır 
- Yağ yakımını hızlandırır, hızlı kilo kontrolü sağlar, Diabet ve Obezite ile mücadelede yeni ve alternatif bir yoldur, 
- Astım, Alerji ve KOAH ile tedavi ve mücadelede yeni ve alternatif bir yoldur, 
- Başağrısı, İnsomnia (uykusuzluk hastalığı), İştahsızlık, Mide bulantısı, Kusma gibi rahatsızlıklarda da yeni bir alternatif olarak kullanılmaktadır. 

Bu özelliklerinden dolayı sadece profesyonel sporcular tarafından değil artık hastaneler, rehabilitasyon merkezleri , fitness salonları ve oteller tarafından da kullanılmaktadır. 

B-CAT’in bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük oda kapalı bir basketbol sahasıyken; en küçük oda B-CAT’in10 m3’lük Mobil Yüksek İrtifa odasıdır. Bugüne kadar yalnızca Yüksek İrtifa Antrenman odaları değil, aynı zamanda konaklama tesisleri ve oteller için Yüksekte Yaşa, Alçakta/Yüksekte Antrenman Yap (Live High, Train Low/High) programları için de Yüksek İrtifa misafir odaları yapılandırdık.

Ayrıca B-CAT’in bireysel/portable olarak kullanımı da Tekli Jeneratör Çadır Sistemi ile mümkündür. B-CAT’inyüksek kalitede dayanıklı hammaddeden ürettiği ve sıkı bir sızdırmazlık sağlayabilen çadır sistemi sayesinde evinizde, dışarıda, seyahatlerde akla gelen her yerde yüksek irtifa/düşük oksijen seviyesi ortamı yaratmak mümkündür.
  • Be the first to review this product

WRITE YOUR OWN REVIEW

How do you rate this product? *

  1 star 2 stars 3 stars 4 stars 5 stars
Quality
Value
Price