OXYCAT Yüksek İrtifa Odaları

Yükseklik antrenmanı sportif performansın artırılması amacıyla uzun yıllardır kullanılan yöntemlerden biridir. Yüksek İrtifa-Performans ilişkisini fizyolojik olarak özetlersek; yüksek rakımda havadaki oksijen miktarı deniz seviyesine göre daha düşüktür. Vücut bu düşük oksijenli ortama uyum sağlamak üzere daha fazla eritropoietin (EPO: kan hücreleri yapımını uyaran hormon) salgılar.

OXYCAT HIGH ALTITUDE

YÜKSEK İRTİFA – DÜŞÜK OKSİJEN SEVİYELİ ODA SİSTEMLERİ
(HYPOXIC SYSTEM)

OXYCAT Yüksek İrtifa Antrenman Sistemleri,

- Oksijen seviyesini ayarlayarak deniz seviyesinden 9.000 metreye kadar farklı irtifa seviyelerini simüle edebilir. (0m - 9.000m)

- Nem seviyesini ayarlayarak özel fiziksel ortamları, (tropikal, çöl koşulları vb.)simüle edebilir.

- Sıcaklık seviyesini ayarlayarak aşırı sıcak/aşırı soğuk ortamları (dağ, çöl, buzul vb.) simüle edebilir. (- 0C – 45C)

- Karbondioksit seviyesini sürekli kontrol edip ayarlayarak ortamdaki fazla CO2’yi arındırır.

Yukarıda belirtilen tüm parametreler (oksijen, nem, sıcaklık ve karbondioksit) tek bir kontrol ünitesi tarafından titizlikle kontrol edilmektedir. Kontrol ünitesi, kullanıcı dostu yazılım sayesinde, söz konusu parametreleri aynı anda birden çok odada bağımsız olarak kontrol edebilmektedir. Bu yazılım, zaman sürecinde dikkatli gözlem ve kayıt imkanı vermektedir. Her odanın kendine özgü ayarları kolayca girilmekte, düzenlenmekte ve kaydedilmektedir.

OXYCAT Yüksek İrtifa Sisteminin kullanıcılar üzerindeki yararları:

Normal şartlarda irtifa etkilerinin birey üzerindeki maksimuma erişme süresi 4 ila 6 haftadır. Bu süreleri fiziki olarak gidilen kamp sürelerinde yakalamak hem sezon planı hem maliyet açısından oldukça zordur. Sporcu ya da bireyler OXYCAT Yüksek irtifa odaları ile hipoksik ortam faydalarından günlük yaşamlarından (sakatlık vb durumlardan dolayı kamp kaçırmadan, ailelerinden ve sosyal hayatlarından) kopmadan sürekli olarak faydalanabilirler. Fiziki gidilen kamplardan farklı olarak mevcut sistemleri ile aynı zamanda bu etkileri maksimum düzeyde tutabilirler.

İrtifa sisteminin kullanımında aşağıdaki faydaları sağlamak mümkündür.

 1. Performans artışı sağlar,
 2. Hızlı iyileşme ve toparlanma sağlar, (yaralanma ve sakatlık sonrası)
 3. Metabolizmayı hızlandırır,
 4. Daha az ve daha geç laktik asit üretimi sağlar, daha geç yorulan kaslar yaratır,
 5. Genel bünye durumunu ve dayanıklılığı arttırır,
 6. Mukavemeti ve kuvveti arttırır.
 7. Hipoksik ortama aklimatize olmuş birey; potansiyel olarak daha hızlı ve daha ileri gidebilir, daha geç yorulur, daha hızlı tepki verir, daha keskin düşünür, daha güçlü ve daha odaklanmış hisseder.

https://oxy-cat.com/tr/uygulamalar/yuksek-irtifa-sistemleri/hipoksi-nedir-yuksek-irtifa-nasil-etkiler.html

Yüksek İrtifa ve Spor

Yüksek irtifa egzersizi uygulamaları, spor performansını ve sağlığı iyileştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Sporcular, yüksek irtifa odalarında veya doğal yüksek irtifa bölgelerinde antrenman yaparak veya dinlenerek vücutlarının oksijen taşıma kapasitesini arttırabilirler. Yüksek irtifa antrenman uygulamalarının faydaları şunlardır:

 1. Normal irtifaya dönüldüğünde fiziksel ve zihinsel performans artar, yorgunluk azalır.
 2. Müsabaka öncesi dikkat ve odaklanma seviyesi yükselir. Sporcu, teknik ve taktik bilgileri daha iyi öğrenir ve uygular.
 3. Müsabaka sonrası laktik asit birikimi nedeniyle oluşan yorgunluk belirtileri hızlı bir şekilde giderilir.
 4. Yeni transfer edilen ve takıma katılan sporcuların kondisyon yüklemelerini çok hızlı bir biçimde sağlayarak bir an önce müsabaka kaçırmadan takıma katılmasını sağlar.
 5. Sporcu, hastalıklara karşı metabolik direnci artar, bağışıklık sistemi güçlenir.
 6. Seyahat yorgunluğu, uykusuzluk, saat farkı gibi olumsuz etkenlerin performans üzerindeki etkisi azalır.
 7. Yüksek irtifada geçirilen bir saatlik uyku, normal irtifada geçirilen sekiz saatlik uykuya eşdeğerdir.
 8. Doku, omurilik ve eklem yaralanmalarında alternatif tedavi yöntemleriyle birlikte kullanıldığında iyileşme sürecini kısaltır ve kondisyon kaybını önler.
 9. Sakatlık veya ameliyat sonrası dönemlerde iyileşmeyi hızlandırır.
 10. Metabolizma hızını arttırır, tokluk hissi verir, kilo kontrolü ve enerji dengesi sağlar.

https://oxy-cat.com/tr/uygulamalar/yuksek-irtifa-sistemleri/yuksek-irtifa-ve-spor.html

Yuksek İrtifa ve Sağlık

 1. Yağ yakımını hızlandırır, hızlı kilo kontrolü sağlar, Diabet ve Obezite ile mücadelede yeni ve alternatif bir yoldur,
 2. Astım, Alerji ve KOAH ile tedavi ve mücadelede yeni ve alternatif bir yoldur,
 3. Baş ağrısı, İnsomnia (uykusuzluk hastalığı), İştahsızlık, Mide bulantısı, Kusma gibi rahatsızlıklarda da yeni bir alternatif olarak kullanılmaktadır.

Bu özelliklerinden dolayı sadece profesyonel sporcular tarafından değil artık hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, fitness salonları ve oteller tarafından da kullanılmaktadır. https://oxy-cat.com/tr/uygulamalar/yuksek-irtifa-sistemleri/yuksek-irtifa-ve-saglik.html

 

OXYCAT’ bugüne kadar yalnızca Yüksek İrtifa Antrenman odaları için değil, aynı zamanda konaklama tesisleri ve oteller için Yüksekte Yaşa, Alçakta/Yüksekte Antrenman Yap (Live High, Train Low/High) programları için de Yüksek İrtifa misafir odaları yapılandırabilmektedir.

OXYCAT’in profesyonel çözüm ortaklığı ile tüm alanlarda çeşitli çözümler ile uygulama yapmak mümkündür. https://oxy-cat.com/tr/uygulamalar/yuksek-irtifa-sistemleri/yuksek-irtifa-kullanim-alanlari.html

 

OXYCAT’in yüksek kalitede dayanıklı ham maddeden ürettiği ve sıkı bir sızdırmazlık sağlayabilen çadır sistemi sayesinde evinizde, dışarıda, seyahatlerde akla gelen her yerde yüksek irtifa/düşük oksijen seviyesi ortamı yaratmak mümkündür.

 

 • Be the first to review this product

WRITE YOUR OWN REVIEW

How do you rate this product? *

  1 star 2 stars 3 stars 4 stars 5 stars
Quality
Value
Price